Na SKAlku se ptal "mailto:hout@bmx-jicin.com" & "mailto:kontakt@bmx-jicin.com" odpovídal Jirka Zouhar
Fotky: SKAlka crew & Nitro
Nedaleko Zlína ve vesničce Fryšták najdete ulici Ke Skalce. To by samo o sobě nebylo nic zajímavého, ovšem když se po této ulici vydáte, dovede vás k velmi slušnýmu spotu, který dostal název SKAlka trails a bezpochyby patří mezi to nejlepší na české čistě trailsové scéně. O místní skoky s láskou pečuje Jirka Zouhar, pravověrnej digger, jakých u nás moc není. A právě jemu jsme položili pár otázek ohledně Skalky a dočkali se zajímavých odpovědí.
Jaká je historie Skalka trails?
Jak tak vzpomínám celé to vypuklo někdy zhruba okolo roku 2000. Můj brácha Honza a Jeník Musil dávali docela slušně v trialu na horských kolech.Snažil jsem se s nimi držet krok, ale nebylo to zrovna moje.Přešlo to ve sjezd v lese vedle SKAlky a jednou mě napadlo, že by bylo fajn postavit si nějaký skok. Tak jsem vzal rýč a šel na to. Naházel jsem hromadu hlíny a snažil se tvarovat až z toho byl asi dvou metrový skok vysoký tak maximálně 50 centimetrů a začal jsem skákat. Den zamnou přišel brácha s Jeníkem a všecko šlo strašně rychle. Skok se den co den zvětšoval. Pamatuji se, že vynechat jediný den ježdění někdy znamenalo velký strach skok skočit, protože se neustále měnil a zvětšoval.Celé to tak trvalo okolo roku. Jak já říkám vždycky se najde nějaký blbec. Přišel jeden pán a řekl "kluci stop, toto je můj pozemek a brzo vám skok srovnám se zemí". Tak jsme si řekli fajn vždyť vedle je přeci naše louka. Poprosili jsme taťku jestli bychom si nemohli postavit jeden skok na louce. Rodiče nám to samozřejmě dovolili za co jim všichni moc děkujeme.No a na jednom skoku se to nikdy nezastaví takže to tam vypadá tak jak to tam vypadá. Jo a mimochodem skok v lese funguje doteď jako nouzovka když je louka mimo hru a ještě dodám, že s tím pánem vycházíme moc dobře! Dokonce nám navezl několik tater hlíny, když jsme stavěli skoky...
Co název, proč Skalka?
Název SKAlka-trails naše trailsy získaly z toho důvodů, že ulice co vede ke skokům se jmenuje Ke Skalce. A prostě celému tomu místu kolem Skalky tady nikdo neřekne jinak než, že jde na Skalku. Pojmenované to bude nejspíš po menších skalách, které jsou na samém vrcholu
V jakým složení se tehdy jezdilo a stavělo a jak vypadá dnešní crew?
Jak jsem už říkal, začali jsme ve třech lidech a to hlavně s mým starším bráchou a Jendou Musilem. Naše trojka toho na SKAlce udělalo strašně moc. Kdyby se ty hodiny někdy sečetly bylo by to hodně velké číslo. Postupně se přidal Peca Kubín a Honza Křepelka, kteří do naší crew, patří jen jsme je museli mnohému naučit a někdy se taky párkrát rozzlobit, ale teď už jsem s nimi co se týče stavění a pomoci spokojený. Takže naše místní crew čítá pět lidí.
Jak je to s hlínou, vím že něco je do země, něco jste navezli, máte to nějak limitovaný?
Tak já nejraději skoky stavím z nakopané hlíny přímo ze země a to z toho důvodu, že hlínu u nás máme výbornou a když skok potřebujete předělat jde to hodně snadno. Takže celá malá lajna je nakopaná poctivě ručně ze země. A taky když si skok postavíte pěkně ručně tak si ho také víc vážíte. Velká lajna je navezená asi tak půl na půl. Byly sní menší problémy. A tady se opět osvědčilo pravidlo, že blbec se najde všude. Velká lajna byla úplně jiná než ji známe z MČR. Fungovala stejným směrem jako malá a první skok začínal na 7 metrech. Byl to opravdu velký skok a tudíž i rychlost tomu musela odpovídat a ta nám tehdy nevyšla takže se musela dostavit velká klopenka a to byl ten průser. Později to někomu začalo hodně vadit a bylo po srandě. Zjistili jsme, že klopenka není opravdu na našem pozemku. A tak jsme museli srovnat. Při vzpomínce jak dlouho jsme tam vozili hlínu mi vyletěly slzy z očí. V těch chvílích, kdy jsem měl chuť to opravdu zabalit jsem vše pověděl Cahinovi a ten nás tehdy zachránil. Sehnal se bagr a celá lajna se otočila naopak a jelo se MČR. Ještě, že tak! Díky Cahine
Se Skalka trails je pro spoustu lidí spojený jméno Pavel Caha. Jaký měl Cahin vliv na vývoj vašich trailsů a jaký má dnes?
Jak už jsem říkal Cahin nám velice pomohl a to nejen s problémem velké lajny. Když už jsme měli pár skoků tak k nám začal často jezdit. Jelikož už měl větší zkušenosti a věděl co a jak ukazoval nám co by šlo a co ne a když se dali hlavy dohromady vždy vznikl dobrý nápad. No a teď už k nám jezdí pořád. Co se týče vývoje určitě nám dost pomohl.
Kolik je dneska na Skalce vlastně skoků?
SKAlka má dvě základní lajny a to malou a velkou. Malá má šest skoků zakončené wallridem a velká pět. Ale tyto čísla jsou hodně přibližná. Přesný počet skoků je větší a přesně ho nepovím, protože je jaro a SKAlka se mění každým dnem. Právě teď máme jaro a to je oddobí, kdy SKAlka projde vždy největším upgrejdem. Můj hlavní cíl je v lajnách udělat více kombinací a to především transferových, které mi tam chybí. A už teď můžu říct, že to stojí za to!
Zajezdí si u vás každý, nebo už to chce nějaký ty skillz a začátečník nemá šanci?
Tak samozřejmě jsou to trailsy a často jsem viděl, že mnoho jezdců má problémy s malou lajnou. Prudké dopady a jak se skok netrefí přesně dál nejedeš. Takže to určitě není pro začátečníky. Ale na SKAlce se už rýsují docela malé zábavné lajny a taky "street zona" s velkým radiusem se nám docela slušně rozrostla takže myslím, že když řeknu, že si každý najde něco nebudu daleko od pravdy.
Jak řešíš vodu, respektive kde bereš vodu na polejvání?
Tak skoky jsou na vodě hodně závislé. Před každým ježděním navíc skoky kropíme. Kolem skoků máme rozmístěné tři bečky na vodu, které se holt ručně nanosí z nedalekého rybníka. Zhruba 100 metrů dolů s kopce a pak pěkně posilovna nahoru. Když voda dojde tak zas znovu. Je to dřina, ale stojí to za to!
Skalku jsem snad nikdy neviděl zarostlou, nějaký fígl?
Fígl? Prostě vezmu malou kosu a ručně skoky vysekám! Já jsem dost takový puntičkář vždycky se mi na skoku lépe skáče když je pěkně vysekaný, pokropený a naplácaný. Trailsy mi to pak vrátí krásným poježděním!
Kdo ze známých tváří se u vás pravidelně objevuje?
Tak pravidelně asi jen ten Cahin.
Kdo to nejvíc zabil a jaký nejhustší trik se ti vybavuje?
Vždy když přijel Dušan Antalík tak se na to krásně dívalo. Nejvíc mě asi dostal kdysi když Cahin slavil narozky a jezdilo se po tmě za umělého osvětlení a nasadil backflip na prvním. Prostě úžasné!
Jak je to s cizíma riderama, stává se, že přijedeš a na trailsech lítá někdo úplně cizí? Jak to řešíte?
Párkrát se to stalo. Jednou jsem si tak přijel na skoky a viděl jsem partičku tři lidí na velkém kole jak jezdí. Zděsil jsem se až když jsem přijel přímo ke skoků, mimo to, že sotva pozdravili ještě urazili hrany snad na všech skocích! Strašně jsem se naštval a za okamžik jeli zase domů o vyhazov si přímo říkali. Už jsem je tam nikdy neviděl. Samozřejmě kdyby předem řekli nebo se aspoň slušně chovali rád bych jim jezdit dovolil.
Kde bereš inspiraci při vymýšlení nových lajn a skoků?
Tak jak jinak než trailsové videa. Vždy na něco mrknu a pak procházím skoky a říkám si toto by šlo. Pak to řeknu ostatním a někdo přidá ještě lepší nápad a je to.
Trailsy, to jsou stovky hodin práce s lopatou, obzvlášť když jsi sám. Co tě i po letech motivuje k údržbě současných a ke kopání nových lajn?
Často se stává, že stavím sám, ale mě to baví. Pokaždé se dobře odreaguji a uvolním i když to zní asi blbě. Dám do uší MPtrojku a jsem schopny i pět hodin v kuse makat. Motivuje mě především ten pocit udělat něco co má nějaký smysl a potom když mě to baví jezdit a spoustu dalších lidi je to krásný pocit.
Kdy se nejvíc staví, zima?
U nás se především staví na jaro. V zimě je u nás zem na louce promrzlá tak buď jezdíme v lese nebo u Cahina v hale. Jaro je asi nejlepší, je mokro a tak se nejlíp staví, ale letos se chci stavění věnovat víc i v průběhu celého roku.
Snažíte se přes zimu skoky nějak ochránit, plachty, koberce, nebo tak něco, nebo to necháváte osudu a na jaře to musíte zase celý dávat dohromady?
Většinou jsme skoky nechali osudu. Na jaro s tím nemáme moc problémy, poněvadž skoky jsou už sedlé a tak oprava jednoho skoku zabere minimálně 20 minut, aby se dal do pojízdného stavu.
Všechno ručně, nebo těžká technika?
Až na předělání velké lajny naše louka poznala jen rýče a lopaty a mám z toho radost!
Jezdíte polítat taky někam jinam? Třeba Vizovice nejsou daleko a mají svůj potenciál...
Tak samozřejmě, že rádi navštěvujeme nové místa. I když moc jsme toho ještě neprojeli tak na tom chci taky zapracovat.
Máte nějaký problémy s místními domorodci nebo je všechno v klidu?
Tak až na pár vyjímek o kterých jsem už mluvil nemáme vůbec žádné problémy. A jelikož je louka naše, nikdo na nás nemůže.
Největší slabina Skalky?
www.perfectcloneshop.com
Nejvíc asi zlobí vítr, ale tak často nefouká a když jo máme už odzkoušené, že k večeru ustane a navíc to je asi ideální čas na ježdění a taky to nošení vody. Skoky po dešti jsou suché abnormálně rychle! Takže nevím, je tam klid, pěkné prostředí nedaleko rybník a hospůdka...
Minulý rok u vás proběhlo MČR v dirtu, můžeme se těšit na další contesty?
Tak s Cahinem jsem se o tom bavili, že bychom rádi uspořádali nějaký jamík. Takže je na co se těšit...
Plány do budoucna?
Mé heslo zní "neplánuj! Vyvíjej!" Navíc když něco moc plánuje většinou to nevyjde podle představ. Ale rád bych stále jezdil, kopal a bavil se! Hlavně z toho mít radost a dobrý pocit. Děkuji za rozhovor a všem přeji mnoho prosluněných hlinových dní!