Celkem návštěv: 851348 | dnes : 11 | online : 12
Ženda race 2015

Words and photos by Dwayne Dibley

Ačkoli, jak již bylo řečeno v jedné z předchozích novinek, je účast členů jičínské L.E.S.ní trailsparty v závodní podobě BMX tedy bikrosu spíše výjimkou, usoudili někteří její členové, že "kořeny" je třeba občas trochu poctít. Maje na paměti odkaz legendárního bikrosového oddílu, svého času jednoho největších a nejúspěšnějších v ČR (jemuž bohužel na konci 90-tých let naše milované město zasadilo smrtelnou ránu, když z rozhodnutí tehdejších mocipánů byla zrušena a zbourána bikrosová dráha pod Čeřovkou), vydali se naši členové Kudr s Dušanem, jinak ortodoxní lesní trails rideři, za podpory zkušeného harcovníka Mošniče na zkušenou na svoje první bikrosové závody, konkrétně na Ženda race konané v pražských Řepích. Jak to vše dopadlo a jak nás tito neohrožení bojovníci reprezentovali se dozvíte v následujícím reportu.

Ženda race je volný bikrosový závod, což znamená, že není součástí žádného seriálu, ale pro bikrosovou veřejnost se jedná o důležitou akci, a to hned z několika důvodů. Kromě toho, že jde o závěrečný závod sezóny a jede se bez diskuze na nejlepší dráze v ČR, jedná se především o charitativní a vzpomínkovou akci na bikros ridera Robina Ženíška, který v pouhých 23 letech podlehl rakovině. Robin byl velký bojovník, první nádor mu byl zjištěn v 15 letech, podstoupil několik léčebných zákroků, už to vypadalo, že se mu podařilo zákeřnou nemoc porazit, ale nakonec bohužel byla silnější než on, jeho nezlomnou vůli potvrzuje i fakt, že ještě týden před smrtí jezdil na kole. Robinův videoprofil je k nalezení na Youtube. Součástí závodu je i peněžní sbírka, jejíž výtěžek jde celý na onkologickou kliniku fakultní nemocnice Motol. V letošním roce bylo vybráno úctyhodných 101.434,- Kč.

Ale zpět k našim závodníkům. Jak již bylo řečeno výše, jičínská L.E.S.ní parta, ačkoli má své původní kořeny v jičínském bikrosovém oddílu, sdružuje vyznavače trailsového ježdění, které má s bikrosem společné jen to, že se provozuje na 20 palcovém kole. Pro Kudra s Dušanem to tedy byl první bikrosový závod, takže ani nevěděli jak správně stát na startovacím zařízení, neznali závodní taktiku a museli se poprat i s mírnými a technickými bikrosovoými skoky, které na rozdíl od trailsů jsou konstruované na rychlý průjezd a nikoli na vysoké ladné polety. I přes tento handicap se oba velmi slušně aklimatizovali, zejména Kudr, který ve všech 5 rozjížďkách nejstarší kategorie příchozích suverénně zvítězil a zajistil si tak přímý postup do finále. Dušan ve svých jízdách bojoval velmi statečně, ale pád v poslední jízdě jej o finále připravil a tak na něj zbylo „jen“ malé finále, kde se jede o 9-16 místo. Co se týká Mošniče, tak ten se namísto svojí obvyklé kategorie cruiserů (24 palcová kola) přihlásil do kategorie Master 30+, která však byla pořadatelem spojena s kategorií Elite, takže měl o výzvu v podobě porovnání sil s těmi nejlepšími postaráno. Mošnič si se silnou konkurencí poradil velice dobře a vyrovnanými výkony v jízdách 5, 2, 5, 3, 3 postoupil stejně jako Dušan do malého finále. Systém závodu se na Žendovi jede takový, že se jede 5 jízd, z nichž nejlepších 8 postoupí do hlavního finále, dalších 8 do „malého“ finále B, dalších osm do finále C atak dále podle počtu závodníků. Abych vás nenapínal, zkrátka jičínská crew reprezentovala jak se patří, protože Kudr neponechal nic náhodě a po tvrdém boji finále příchozích ovládl a zaslouženě bral zlato, Dušan, aby si vynahradil neúčast ve finále tak podle svých slov „do toho dal všechno“ a s přehledem vyhrál finále malé, čili krásné 9 místo. V kategorii příchozích startovalo 14 borců. Mošnič v malém finále Elity trošku pokazil start a dojel 5, což je ovšem v této top kategorii super výsledek, takže krásné 13 místo z 22 závodníků.

Suma sumárum jednalo se o velice podařené vystoupení jičínské crew. Kudr s Dušanem si poprvé ozkoušeli atmosféru bikrosu a navíc superúspěšně a podle jejich slov to rozhodně nebylo naposledy. Kudr navíc jako známý stavitel dirtovišť a pumptracků prozradil, že jeho firma Dirty Parks připravuje na jičínském Novém městě u Cidliny projekt pumptracku, což je v podstatě zmenšená bikrosová dráha, takže i v tomto ohledu by se v Jičíně mohlo blýskat na lepší časy a třeba by to mohlo být v našem městě impulsem pro znovu obnovení tohoto skvělého sportu, který se v mezidobí stal dokonce sportem olympijským.


Tento článek byl zobrazen již x


Komentář
Jméno: E-mail (nepovinný):

Horča - 14.10.2015 13:08:32
Chudáci kluci bikrosový. Přípravy, tréninky, od mámy vyžehlený dresy..a pak si přijdou dva flanelový floutci s kokosama na hlavách, jen tak se projet, při závodě jim ukážou záda, občas na bouli tríček a v cíli jim daj navíc 20 metrů. Nechtěl bych :)
Jinak škoda horší kvality tý fotky Kudra v trnu, to by byla titulka na časák nebo fotka do reklamy jak vyšitá !


hout - 13.10.2015 19:18:29
Na jaře nevím, přeci jen takových závodů, kde tě nechají jet bez licence a máš svoji kategorii, kde si zajezdíš, takových moc není. Helma je jasná Dušane, bikros nejsou trailsy. Tam bych se cítil líp i s fullfacekou. Doma ji někde mám, je tak oldschoolová a mimo na dnešní poměry, že bych si ji snad i vzal :-D
Každopádně jen co Miky trochu povyroste, kupuju kolo (nejlépe nějaký hybrid typu S& M RV nebo něco) a jdu na to. Bikros v týhle vyzevlený podobě byl vždycky boží a když vidím ty vaše fotky, tak to je přesně ono.

Dušan - 13.10.2015 17:54:26
Za rok jedem zase Houte, prej to je i na jaře. Ale musíš si dát na hlavu helmu kámo :D

hout - 13.10.2015 11:49:05
Boží. Mega mě sere, že jsem tam nemohl být. Kdyby to bylo o týden později, jsem tam jak na koni prst neprst.

Zpět na výpis článků

  ENGLISH
Vyberte si design:

Login :
Jméno:
Heslo:
Registrace

Na chatu
nikdo není.

Vyhledávání


Nejvíce diskutované
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkově
1.Monkey Bik..
sirka
  122 x

2.Dirtbiker!..
sirka
  75 x

3.MČR street..
sirka
  59 x

4.Nokia Extr..
sirka
  46 x

5.Dirtbiker?!?
sirka
  45 x


Nej... sekce
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkově

Webmasters:
Web-admin
Mosnik
Rosli
Senior Editors:
Mosnik
Hout
Editors:
Dusan
Kudr
Bernak
Dwayne Dibley

Valid XHTML 1.0!

Copyright © 2002 - 2014 [BMX-JICIN.COM]. All rights reserved.
None of the text or images from this page may be reproduced
in whole or part without written permission.
© 2004 webprovas.com