Celkem návštěv: 877400 | dnes : 129 | online : 6
Eastcoast trails scene - shrnutí

Text: Hout

Foto: Oba

Vyhlášená trailsová scéna v Pennsylvanii, co k tomu říci. Není všechno zlato, co se třpytí, říká staré české pořekadlo a něco na tom bude. Pennsylvania je velký stát a trailsová scéna by se dala rozdělit na tři části: Bethlehem, Pittsburgh a zbytek. Bethlehem je nejvíc, co si budeme povídat. Posh je nejlepší trails spot na světě, Catty Woods si jdou svojí vlastní cestou, před kterou také nezbývá než smeknout klobouk. Pittsburgh bojuje sám se sebou a občas proti sobě, spousta velmi dobrých cement parků, roztahaný město, letos zbouraný kvalitní spot, klasika kousek za městem v podání Potocznych a Rolex Replica šílenost zvaná Hazelwoods, která se brzy promění v jeden z nejprogresivnějších spotů na světě. Nic víc, nic míň. Zbytek stojí o poznání dále, Lock Haven, State College, Monroeville, Woodward... Co ovšem nelze místní scéně vytknout, je velmi slušný počet trailsuchtivých jezdců všude. Trailsy jsou zde nedílnou součástí bmx scény. Dostává se jim zaslouženého respektu a pozornosti od většiny lidí napříč scénou, ať má člověk brzd kolik chce, jezdí street, park nebo vert, rád si občas zalítá na trailsech. Tohle v Evropě není a řekl bych, že spoustě lidem u nás trailsová zkušenost chybí. Můj názor. Long Island sám o sobě je izolovaný od všeho a jede si svoje vlastní štýlo. Lidí zde jezdí málo, jedou si to po svým a vůbec ne špatně. Žádné děti tady nepotkáte, ani náhodou. Ostatně, na Posh je to naprosto to samý, děti zde trailsy nejezdí, na Catty pár mladších kluků možná je, tím myslím třeba okolo 18ti let. Co se bude dít za pět, deset let, kdo ví.

Dovolili jsme si sestavit náš imaginární žebříček nejlepších spotů Pennsylvánie a tady vám ho předkládáme s krátkým komentářem ke každýmu. Nejlepší je 100 %, nula je nic, jak jinak. (Pro představu, lesu dáváme 70 %)

Posh – Hout 90 %, Kudr 90 %

Nejlepší trailsový spot na světě, nic jiného se o tomhle legendárním místě nedá říct. Sice jsme neviděli všechno, ale dle debaty s ostatními, kteří projeli i Northwest, se na tomhle shodnem. K dokonalosti chybí pár drobností, jako špatný poslední skoky, který jsou většinou nejhorší v lajně a na trikování opravdu nejsou, a pak nutnost na pár místech lehce sáhnout po brzdě, či zatáhnout víc, než zrovna radius nabízí. Celkový dojem a pojezd na tomhle spotu je ale prostě nejvíc, sen každýho zkušenějšího trailsaře.

Catty Woods – Hout 79 %, Kudr 84 %.

Bethlehemský spot stavěný novou školou podle vlastních pravidel, který jsou místy dost a místy jim vůbec nerozumím. Obecně jsou Catty dělitelný na horní jednodušší a nikterak super zábavnou část a spodní husťárnu, která přináší vesmírné blaho, když/pokud to člověk trefí. Bohužel, spodní část čítá několik málo skoků. Na triky zde opravdu není nic, ale jakože nic, na druhou stranu triky tady ani nejsou moc potřeba. Zvláštní pozornost je věnována technickým hovadinám, který jsou hnány trochu do extrémů, což občas vede k jejich omezený funkčnosti. Celkově jsou však Catty Woods moderní trailsy pro progresivní trailsové jezdce, kteří hledají více než jen lítat vzduchem. Podobně jako na Posh, i tady je třeba místy trochu chytnout po brzdě, což není zrovna příjemná vychytávka. Každopádně by si měl pojezdit na Catty každý, kdo to myslí s trailsy vážně. Tenhle spot je opravdu velkým zdrojem inspirace s názornou ukázkou, jakým způsobem se taky dají trailsy stavět.

Panamoka (Long Island) – Hout 83 %, Kudr 80 %

Největší překvapení našeho putování po Eastcoastu. Vynikající trailsy, který navíc jedou v neustálým progresu., naplánovaných lajn je zde na několik let dopředu. Hlavním rysem těchhle trailsů jsou dlouhý lajny, nekonečně dlouhý lajny, kdy na konci máte prostě dost. 10-12 skoků v lajně není žádný problém, k tomu připočtěte vostrý hipy, dlouhý macatý skoky, naskakováky, klopenky, zkrátka vše. Co chcete víc? Snad jen ještě trochu lépe to dotunit ve stylu Posh, aby se tenhle skok nemusel hrotit a tamhleten si mohl člověk ještě víc užít. Jinak nádhera.

Pittsburgh Potocznys – Hout 65 %, Kudr 68 %

Profláklý spot bratrů Potoczných, kterýmu není moc co vytknout, až na málo lajn. Všechno, co tu je, je postavený dobře, všechno funguje, jak má. Pořád to jsou ale tři lajny a nikterak dlouhé lajny, což je škoda. Ovšem s přihlédnutím k super prostředí se jedná pořád o dost slušný hřiště.

Pittsburgh Hazelwoods – Hout ???, Kudr ???

Tenhle spot nemůžeme moc zhodnotit, jednak jsme ho nejezdili celý a jednak není zdaleka hotov. Každopádně nejšílenější ze všech spotů (zapomeňte na fotky nebo videa, neříkají nic) a jsem opravdu zvědav, co tady za pár let vyroste.

Lock Haven – Hout 45 %, Kudr 45 %

To jsou ty super trailsy, na který nás poslal Maverick z Woodward kempu. No, co k tomu říct. Vynikající les, navíc v osobním vlastnictví, kde si můžete dělat takřka cokoliv. Příšerná hlína. Až na několik málo výjimek amatérsky postavený trailsy s obrovským množstvím práce vynaloženým na hovadiny, který jsou doslova k ničemu. Výsměch potenciálu tohoto místa, kde by se dalo postavit nejvíc hustý trailsový království. Na druhou stranu a objektivně, méně zkušený trailsař či parkový jezdec (který je zvyklý na skoky na placku) si tady honí triko a svítí mu oči, protože tolik lajn si nenalítá na žádným jiným spotu v Pennsylvanii, možná na celým světě.

State College – Hout 50 %, Kudr 49 %

Jediný nelesní trailsy, na který jsme narazili a rovnou jsme u jádra pudla. Les je les, skoky mimo les potřebují super hlínu, plachty a dostatek vody, která je jim dopřána kdykoliv, kdy nejsou přikrytý. Nic takovýho zde není, ani ten plac sám o sobě nenabízí žádné speciální podmínky pro trailsy, takže bohužel i přes slušnou snahu místňáků nemůže patřit tenhle flek nikam vysoko v pomyslným žebříčku. Přesto jezdit se zde dá a možná i docela dobře, když se to všechno šejpne.

Co říci závěrem? Je to mekka trailsového ježdění? Je to nejsilnější trailsová scéna na světě? Těžko. Ovšem patří sem ty nejlepší spoty, jaké si dovedete představit, Bethlehem je město bohů, žádná o tom. Celá Pennsylvanie je však obrovská a je to jako byste chtěli spojit Linz, Čechy, Polsko a Berlín a říci, že to je jedna silná trailsová scéna, což z tohoto pohledu bezpochyby je. S jednou výjimkou, nemáme Bethlehem. Ale my se snažíme, snažíme se a les dozná změn, velkých změn jen co se vrátíme zpátky, žádná o tom. Hlavní rozdíl je ovšem ve vnímání trailsů, u nás je to okraj bmx spektra a opravdové trailsy jezdí jen hrstka lidí, v Pennsylvanii je tohle někde jinde a možná to je ten hlavní rozdíl, který dělá místní scénu tím, čím je. Pro nás byla cesta po Pennsylvanii splněným snem a obrovským zdrojem inspirace. Díky všem lokálům, bylo to nejvíc.


Tento článek byl zobrazen již x


Komentáře
milhaus - 24.11.2010 08:31:08
jsem za jedno s MTým :D

hout - 24.11.2010 07:38:31
Hehe, Maňasi, nic nebude. Amerika je kultivovaná země, kde moudří lidé pochopili, že tento nešvar na trailsech nemá co dělat. A když už někdo výjimečně to malý kolo neukočíruje, tak má cruisera, bikrosovou 24" . Žádný péra, žádný kotouče. Máš smůlu:-D

eMTý - 23.11.2010 23:53:51
chci víc horskejch!

Hout - 23.11.2010 22:25:09
Chase Hawk je z Austinu, ono to přeci jen není za rohem. Z tohoto pohledu bych mohl říct, že je tupec každý, kdo v Čechách jezdí na kole a nebyl v lese:-)
Kuldo, domů ještě zdaleka nefrčíme, jen ta Pennsylvanie už je za náma. Další článek už se píše, zajímavý věci, těšte se.

> Šimon< - 23.11.2010 19:27:58
Jsou to super články, co víc říct...užívejte...

Myslím že domů nejedou, jen už jsou v Austinu :-)

kulda - 23.11.2010 10:46:21
to už frčíte domu? já chci víc reportů ještě. hltá se to hezky..

Luďa - 23.11.2010 09:38:15
No tak jestli tam byl jednout tak je to tupec heh. Dik za odpověd

hout - 22.11.2010 16:48:33
No, jednak Chase Hawk není z Bethlehemu a byl tady asi jednou, co na to říkal, nevím. Asi to co my, takže proč?
Jinak existuje několik variant, jak si poradit i bez brzdy a jezdec jako Chase by si s tím určitě hravě poradil. Na Catty je to o něco horší, Posh jsou relativně v pohodě.

Luďa - 22.11.2010 14:59:26
mam otázku ke článku posh: co na to řekne Chase Hawk že se zde musí brzdit když on nemá brzdu?


  ENGLISH
Vyberte si design:

Login :
Jméno:
Heslo:
Registrace

Na chatu
nikdo není.

Chystáte se na Horsefeathers Garden od Dirt?
Určitě! To si nenechám ujít! sirka 212
Ne sirka 204
Ještě nevím sirka 301

Starší ankety

Vyhledávání


Nejvíce diskutované
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkově
1.Monkey Bik..
sirka
  122 x

2.Dirtbiker!..
sirka
  75 x

3.MČR street..
sirka
  59 x

4.Nokia Extr..
sirka
  46 x

5.Dirtbiker?!?
sirka
  45 x


Nej... sekce
Tento měsíc
Minulý měsíc
Celkově

Webmasters:
Web-admin
Mosnik
Rosli
Senior Editors:
Mosnik
Hout
Editors:
Dusan
Kudr
Bernak
Dwayne Dibley

Valid XHTML 1.0!

Copyright © 2002 - 2014 [BMX-JICIN.COM]. All rights reserved.
None of the text or images from this page may be reproduced
in whole or part without written permission.
© 2004 webprovas.com