Celkem návštěv: 735218 | dnes : 155 | online : 11
Ženda race 2015

Words and photos by Dwayne Dibley

Ačkoli, jak již bylo řečeno v jedné z předchozích novinek, je účast členů jičínské L.E.S.ní trailsparty v závodní podobě BMX tedy bikrosu spíše výjimkou, usoudili někteří její členové, že "kořeny" je třeba občas trochu poctít. Maje na paměti odkaz legendárního bikrosového oddílu, svého času jednoho největších a nejúspěšnějších v ČR (jemuž bohužel na konci 90-tých let naše milované město zasadilo smrtelnou ránu, když z rozhodnutí tehdejších mocipánů byla zrušena a zbourána bikrosová dráha pod Čeřovkou), vydali se naši členové Kudr s Dušanem, jinak ortodoxní lesní trails rideři, za podpory zkušeného harcovníka Mošniče na zkušenou na svoje první bikrosové závody, konkrétně na Ženda race konané v pražských Řepích. Jak to vše dopadlo a jak nás tito neohrožení bojovníci reprezentovali se dozvíte v následujícím reportu.

Ženda race je volný bikrosový závod, což znamená, že není součástí žádného seriálu, ale pro bikrosovou veřejnost se jedná o důležitou akci, a to hned z několika důvodů. Kromě toho, že jde o závěrečný závod sezóny a jede se bez diskuze na nejlepší dráze v ČR, jedná se především o charitativní a vzpomínkovou akci na bikros ridera Robina Ženíška, který v pouhých 23 letech podlehl rakovině. Robin byl velký bojovník, první nádor mu byl zjištěn v 15 letech, podstoupil několik léčebných zákroků, už to vypadalo, že se mu podařilo zákeřnou nemoc porazit, ale nakonec bohužel byla silnější než on, jeho nezlomnou vůli potvrzuje i fakt, že ještě týden před smrtí jezdil na kole. Robinův videoprofil je k nalezení na Youtube. Součástí závodu je i peněžní sbírka, jejíž výtěžek jde celý na onkologickou kliniku fakultní nemocnice Motol. V letošním roce bylo vybráno úctyhodných 101.434,- Kč.

Ale zpět k našim závodníkům. Jak již bylo řečeno výše, jičínská L.E.S.ní parta, ačkoli má své původní kořeny v jičínském bikrosovém oddílu, sdružuje vyznavače trailsového ježdění, které má s bikrosem společné jen to, že se provozuje na 20 palcovém kole. Pro Kudra s Dušanem to tedy byl první bikrosový závod, takže ani nevěděli jak správně stát na startovacím zařízení, neznali závodní taktiku a museli se poprat i s mírnými a technickými bikrosovoými skoky, které na rozdíl od trailsů jsou konstruované na rychlý průjezd a nikoli na vysoké ladné polety. I přes tento handicap se oba velmi slušně aklimatizovali, zejména Kudr, který ve všech 5 rozjížďkách nejstarší kategorie příchozích suverénně zvítězil a zajistil si tak přímý postup do finále. Dušan ve svých jízdách bojoval velmi statečně, ale pád v poslední jízdě jej o finále připravil a tak na něj zbylo „jen“ malé finále, kde se jede o 9-16 místo. Co se týká Mošniče, tak ten se namísto svojí obvyklé kategorie cruiserů (24 palcová kola) přihlásil do kategorie Master 30+, která však byla pořadatelem spojena s kategorií Elite, takže měl o výzvu v podobě porovnání sil s těmi nejlepšími postaráno. Mošnič si se silnou konkurencí poradil velice dobře a vyrovnanými výkony v jízdách 5, 2, 5, 3, 3 postoupil stejně jako Dušan do malého finále. Systém závodu se na Žendovi jede takový, že se jede 5 jízd, z nichž nejlepších 8 postoupí do hlavního finále, dalších 8 do „malého“ finále B, dalších osm do finále C atak dále podle počtu závodníků. Abych vás nenapínal, zkrátka jičínská crew reprezentovala jak se patří, protože Kudr neponechal nic náhodě a po tvrdém boji finále příchozích ovládl a zaslouženě bral zlato, Dušan, aby si vynahradil neúčast ve finále tak podle svých slov „do toho dal všechno“ a s přehledem vyhrál finále malé, čili krásné 9 místo. V kategorii příchozích startovalo 14 borců. Mošnič v malém finále Elity trošku pokazil start a dojel 5, což je ovšem v této top kategorii super výsledek, takže krásné 13 místo z 22 závodníků.

Suma sumárum jednalo se o velice podařené vystoupení jičínské crew. Kudr s Dušanem si poprvé ozkoušeli atmosféru bikrosu a navíc superúspěšně a podle jejich slov to rozhodně nebylo naposledy. Kudr navíc jako známý stavitel dirtovišť a pumptracků prozradil, že jeho firma Dirty Parks připravuje na jičínském Novém městě u Cidliny projekt pumptracku, což je v podstatě zmenšená bikrosová dráha, takže i v tomto ohledu by se v Jičíně mohlo blýskat na lepší časy a třeba by to mohlo být v našem městě impulsem pro znovu obnovení tohoto skvělého sportu, který se v mezidobí stal dokonce sportem olympijským.